Хто відповість за понад 90 тисяч смертей від COVID-19 – укладачі протоколів, чиновники або «експерти»? 

10.12.2021
Союз споживачів медичної продукції
Хто відповість за понад 90 тисяч смертей від COVID-19 – укладачі протоколів, чиновники або «експерти»? 

На піку вже третьої вбивчої хвилі пандемії коронавірусної хвороби, українська медицина і фармація вирізняються повним безладом у вигляді сумнівних клінічних досліджень, небезпечних метаморфоз із механізмами дії лікарських засобів й «безіменним» списком препаратів у протоколі…

Останні зміни в офіційному протоколі лікування COVID-19 від МОЗ поставили низку запитань, відповідь на які виглядає життєво необхідною.

Нагадаю, що донедавна до протоколу було внесене застосування певних противірусних препаратів для хворих середньої важкості. І така конфігурація викликала і викликає багато питань. Відтепер противірусна терапія передбачена вже й для початкових форм важкості перебігу хвороби. Це, рішення, прийняте із неприпустимим запізненням, усе ж можна було б вітати, якщо б під нього не було закладено кілька «підводних каменів».

Як можна пояснити дивний підхід укладачів протоколу, які не вказали конкретних препаратів для противірусної терапії.

Протоколи МОЗівських мудреців

Аби розібратися, подивимося спочатку на сутність противірусної терапії та її місце на етапах розвитку хвороби. Від етапу, який умовно можна назвати інфекційним періодом розмноження вірусу SARS-CoV-2 в організмі, до етапу, коли вже досягнуто високого рівня вірусного навантаження, що викликав патогенетичні процеси (цитокіновий шторм, гострий респіраторний дистрес-синдром і загострення хронічних захворювань), які називаються хворобою COVID-19.

Взагалі коронавіруси раніше не вважалися небезпечними. Максимальне вірусне навантаження при інфікуванні досягається за 10–15 діб, і здорова імунна система в таких умовах відмінно справляється із цим вірусом, оскільки на п’ятий день інфікування вона формує гуморальну відповідь у вигляді імуноглобулінів М, які є головними природними противірусними «ліками». Такій людині жодні лікарські препарати й не потрібні.

У цьому сенсі вірус грипу значно небезпечніший – максимальне вірусне навантаження досягається всього за три доби, імунна система не встигає сформувати імунну відповідь.

Звідси висновок: коронавірус страшний насамперед для людей з ослабленою, неефективно працюючою імунною системою.

Це проявляється й у процесі вакцинації – відомо, що не в кожного імунна система дає належну відповідь на щеплення. А кількість імуноскомпроментованих людей, із супутніми хронічними захворюваннями – вражаюча. До того ж, про порушення роботи імунної системи людина, як правило, не знає. Перевірка імунітету  це дороге дослідження.

Тому пошук і застосування ліків, здатних пригнічувати наростання вірусного навантаження  абсолютно логічний процес. Але те, що конкретні лікарські засоби при цьому в протоколі не були зазначені й те, як протокол дотепер рекомендує їх використовувати  сигнал дуже небезпечний.

Небезпека полягає в тому, що деякі з відомих препаратів, які прийнято вважати противірусними – це насправді імуностимулятори. Такі, як Амізон, Аміксин, Гропринозин… Їхнє застосування несе в собі ризик виникнення гіпореактивності (тимчасового паралічу) імунної системи, що при COVID-19 загрожує трагічними перспективами. Тобто з вибором препарату для противірусної терапії в домашніх умовах, у нас більше питань, аніж відповідей.

Що ж до «протокольної» противірусної терапії для госпітальних стадій, де передбачені Ремдесивір, Фавіпіравір – вкотре наголошую: рекомендація противірусної терапії при госпіталізації є, м’яко кажучи, унікальним випадком! В стаціонар у переважній кількості випадків хворий потрапляє десь на 10-у добу. Тобто в період, коли вірусне навантаження вже досягло свого максимуму. І тут протокол радить  спробуйте застосувати Ремдесевір. Коли він уже, «як мертвому припарки». Поїзд пішов  потрібно лікувати COVID-19, а це зовсім інша терапія, багаторівнева й, порівняно з початковим етапом захворювання, дуже дорога.

Якщо дивитися правді в очі, то повного комплексу необхідних препаратів лікарня не надає, за всі «протокольні» ліки хворий платить сам.

Курс лікування Ремдесивіром – понад 22 тис. грн; Фавіпіравіром – понад 11 тис. грн; Тоцилізумабом (Актемра) – 60 тис. грн; імуноглобулінами – понад 90 тис. грн…

Висновок  лікувати ускладнення, викликані вірусом SARS-CoV-2  надто дорого. Ні держава, ні переважна більшість громадян собі цього дозволити не можуть. Звідси така висока смертність при госпіталізаціях. Розуміючи, що відбувається, можна стверджувати: протоколи, написані в МОЗ, є нездійсненними, непридатними, фактично  нікчемними.

Фокуси з Амізоном: слідкуємо за руками

Та ось нарешті, лікарям дана логічна рекомендація призначати противірусні препарати для амбулаторних хворих (у домашніх умовах) – на самому початку інфікування вірусом. Ця терапія може запобігти переходу хвороби в середньоважкі форми, а значить – знизить госпітальне навантаження й рівень смертності. Але от тут ми і стикаємось із дивним підходом – конкретні ліки підписанти протоколу залишили великою таємницею…

Вибір препарату завжди базується на критеріях ефективності та безпеки. У даному ж випадку до протоколу вписали формулу «противірусний препарат», не замислюючись про те, що низка лікарських засобів із групи препаратів, показаних для лікування ГРВІ, що не мають прямої противірусної дії, можуть бути смертельно небезпечними!

Отже, залаштункова сутність цієї історії  у тому, що протокол дотепер, з одного боку містить вказівку застосовувати при станах середньої важкості імуносупресанти, щоб стримувати цитокіновий шторм, а з іншого боку  міністр Ляшко затверджує Інструкцію для Амізона-Макс  відомого імуностимулятора  для лікування COVID-19 при середньому ступені важкості! (наказ МОЗ від 10.09.2021 №1922; додаток 3) Тобто вже пішли патогенетичні процеси в організмі людини й протоколом рекомендовано застосовувати Актемру (імуносупрессор), і тут додають, скажімо, старий-добрий енісаміум йодид (діюча речовина амізона) для стимуляції імунітету!

Але окрім цього явного алогізму, нас чекають ще неабиякі «сюрпизи». У цього препарату, відповідно до нової затвердженої МОЗ Інструкції, раптом змінюється механізм дії! Інесаміум йодид (діюча речовина Амізону, Амізончику та Амізону-Макс) з якогось дива став інгрібітором РНК-полімерази. Але чверть століття він продавався як інгібітор гемаглютиніну! Про що в новій Інструкції – ані згадки!

Тоді питання: якщо 25 років це був інгібітор гемаглютиніну, і раптом став інгібітором РНК-полімерази – як пояснити цю метаморфозу? Бо виглядає це так, що механізм дії препарату змінюється під «актуальну проблему», під попит! Адже гемаглютинін до SARS-CoV-2 не має жодного відношення, а через РНК-полімеразу, як вже стало відомо, з ним можна ефективно боротися! Виходить, що включивши новий механізм дії (інгібування РНК-полімерази) та забравши старий (інгібітор гемаглютеніну), виробник поміняв вірус грипу на коронавірус! Що неприпустимо! Виникає питання: а через 5 або 10 років який механізм дії буде продаватися під цією торговельною маркою?

Далі – більше. Відповідно до попереднього варіанту Інструкції, Амізон був потужним індуктором інтерферону. А сьогодні він таким бути перестав! Змінився склад діючої речовини? Ні, залишився той же енісаміум йодид. Зате зникло згадування небезпечного при COVID-19 механізму дії, його приховали!

Отже, якщо порівняти нову Інструкцію з її попередніми варіантами, то варто вважати, що в таблетці новий склад, якщо механізм дії змінився.

Історія із чарівними метаморфозами механізмів дії Амізона  привід зайвий раз нагадати про необхідність досліджень щодо можливості препаратів цієї групи викликати тимчасовий параліч імунної системи. Без цього вони повинні бути забороненими до продажу в умовах нинішньої пандемії.

Але вони продаються без рецептів і активно рекламуються, причому із залученням людей, які мають відношення до формування протоколу лікування COVID-19!

Чого вартує активна участь у рекламі того ж Амізону-Макс однієї з головних фахівчинь МОЗ, яка підписує всі варіанти нікчемного протоколу  Ольги Голубовської! Навіть якщо не враховувати наявність явного конфлікту інтересів (чи може експерт, що бере участь у складанні протоколу, активно лобіювати один із препаратів?)  вона не може не розуміти, на яку небезпеку наражається хворий, коли одночасно застосовує імуностимулятор та імуносупресор!

І не може не пам’ятати про те, що ще сім років тому, проблема препаратів із цієї групи, що володіють механізмами прямої противірусної дії, вже стояла дуже гостро! Оскільки практично всі лікарські засоби цього ряду мають імунотропний механізм дії, й при певних дозуваннях можуть викликати тимчасовий параліч імунної системи. Тоді експертами Експертного центру МОЗ було рекомендовано вивчити й визначити, чи не викликають препарати в дозах, зазначених в інструкціях, цей небезпечний ефект.

Але, як мовиться, прийняли рішення, забули й не проконтролювали. І от наступив момент істини – коли це стало справді смертельно небезпечним. І тепер деякі виробники вирішили діяти радикально – забрати цей механізм з Інструкції, щоб не мозолив очі. А це вже злочин, вчинений групою осіб, за який необхідно відповісти і виробникам, і експертам. Я цього буду домагатися.

Кілька запитань до Генпрокурора

Є ще одна проблема. Виходячи з аксіоми  противірусний препарат потрібно застосовувати в період інфікування й наростання вірусного навантаження, а пізніше він уже марний і навіть небезпечний, ми отримуємо ще й недовіру до результатів проведених клінічних досліджень, про які заявляє та ж пані Голубовська.

Через те, що «противіруска» була вписана до протоколу винятково для середньої важкості хвороби, дослідження проводилися в стаціонарах, за участю вже госпіталізованих хворих з COVID-19 середнього ступеня важкості. Коли, як вже йшлося, у такій терапії вже немає необхідності. Так що ж у такому випадку вивчалося в клінічних умовах? Вплив противірусного препарату на вірус SARS-CoV-2, або на COVID-19, що лікується зовсім іншою терапією?

За логікою, випробування противірусних засобів необхідно було проводити на амбулаторному етапі, через сімейних лікарів.

У сухому залишку зараз, при тому, що застосування противірусного препарату на початку захворювання правильне та необхідне, у нас спостерігається повний безлад у вигляді сумнівних клінічних досліджень, чарівних метаморфоз із механізмами дії й «безіменним» списком препаратів у протоколі…

Чому б не з’ясувати і те, що 25 років, відповідно до Інструкції на препарати енісаміума йодиду, напр.: Амізон, після застосування діюча речовина метаболізувалась в організмі до метаболітів (незрозуміло яких) і виводилась з організму на 90–95% у вигляді метаболітів. Але, в інструкціях цього року Амізон та Амізон-Макс виділяється з організму інесаміумом йодидом у незміненому виді (Амізончик досі виходить з організму метаболітами). Так що ж діє  енісаміум йодид у незміненому виді або його метаболіти?!

Звідси блокування більше трьох років чиновниками МОЗ виконання Закону України, що зобов’язує забезпечити вільний доступ до всіх результатів доклінічного вивчення та клінічних випробувань лікарських засобів.

Отут ми впритул підходимо до відповідальності держави перед своїми громадянами. Точніше  до трагічної ролі тих його наділених повноваженнями представників, які взяли на себе роль керувати процесами, на яких мало розуміються. І в результаті вивели Україну в безумовні світові лідери смертності від COVID-19.

Серед осіб, які займаються протоколом лікування, немає жодного фахівця з АМН України – лише представники структур МОЗ. Вони ухвалюють рішення щодо життях людей, покладаючись не на науку, а на власне чиновницьке сприйняття дійсності.

Адже насправді, яким повинен бути підхід до складання протоколів? Ще два роки тому потрібно було підключити Академію меднаук, ретельно вивчити й проаналізувати механізми дії препаратів з урахуванням механізмів поширення та розмноження вірусу й в результаті розробити протоколи, необхідні клініцистам для ефективного лікування.

Але в чиновників  власна логіка. Вони вважають, якщо до них аж через два роки дійшло, що вірус потрібно «глушити» якомога раніше, це нормальна швидкість прийняття рішень… А введення одночасно взаємовиключних препаратів, які гальмують і стимулюють імунну систему  це що? А неприкрите фармлобіювання та присвоєння безрецептурного статусу імунотропним лікам, у т.ч. призначеним для лікування особливо небезпечного інфекційного захворювання?

Тепер, добродії розумні, якщо взяли на себе відповідальність – відповідайте за понад 90 тисяч смертей і за лідируючі позиції у світі за смертністю! Тепер і наука, і політична опозиція мають повне право звинуватити всіх, хто взяв на себе відповідальність (у тому числі й підписантів протоколів лікування COVID-19 МОЗ України) у ненавмисному вбивстві громадян України.

Але це питання до Генпрокурора Венедіктової: хто відповість за рекордну смертність  автори протоколів або чиновники, які схвалюють масовий продаж імуностимуляторів без рецепту, або кишенькові «експерти», що рекламують такі препарати?

Інструкція на Амізон-Макс до пандемії

Інструкція на Амізон-Макс остання редакція з Державного реєстру

Інструкція на Амізон до пандемії

Інструкція на Амізон остання редакція з Державного реєстру

Array
(
  [ID] => 1296
  [id] => 1296
  [title] => Союз-3
  [filename] => soyuz-3-2.jpg
  [filesize] => 23340
  [url] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
  [link] => https://medpotreb.org/soyuz-3-5/
  [alt] => 
  [author] => 1
  [description] => 
  [caption] => 
  [name] => soyuz-3-5
  [status] => inherit
  [uploaded_to] => 0
  [date] => 2024-02-18 19:50:40
  [modified] => 2024-02-18 19:50:40
  [menu_order] => 0
  [mime_type] => image/jpeg
  [type] => image
  [subtype] => jpeg
  [icon] => https://medpotreb.org/wp-includes/images/media/default.png
  [width] => 250
  [height] => 184
  [sizes] => Array
    (
      [thumbnail] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-150x150.jpg
      [thumbnail-width] => 150
      [thumbnail-height] => 150
      [medium] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium-width] => 250
      [medium-height] => 184
      [medium_large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium_large-width] => 250
      [medium_large-height] => 184
      [large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [large-width] => 250
      [large-height] => 184
      [1536x1536] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [1536x1536-width] => 250
      [1536x1536-height] => 184
      [2048x2048] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [2048x2048-width] => 250
      [2048x2048-height] => 184
      [article-box-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-box-1-width] => 250
      [article-box-1-height] => 184
      [article-big-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-big-1-width] => 250
      [article-big-1-height] => 184
      [single-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [single-1-width] => 250
      [single-1-height] => 184
      [author-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-85x152.jpg
      [author-1-width] => 85
      [author-1-height] => 152
      [banner-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-1-width] => 250
      [banner-1-height] => 184
      [banner-2] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-2-width] => 250
      [banner-2-height] => 184
      [banner-3] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-3-width] => 250
      [banner-3-height] => 184
      [useful-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-100x100.jpg
      [useful-1-width] => 100
      [useful-1-height] => 100
    )

)