Індивідуальний план харчування при діабеті

13.11.2023
Олег Швець - професор, завідувач кафедри громадського здоров'я та нутриціології НУБіП України, голова Асоціації дієтологів України
Індивідуальний план харчування при діабеті
Дієта при діабеті є одним з ключових напрямків лікування. Від оптимально налаштованого харчування значно залежить компенсація діабету, яка відображається належним контролем рівня цукру у крові.
Фундаментом дієти при цукровому діабеті є збалансований набір корисних харчових продуктів, стабільна кількість вуглеводів протягом доби та регулярний прийом їжі. Люди з діабетом мають навчитися рахувати кількість вуглеводів у стравах та підлаштовувати прийом інсуліну або цукрознижуючих препаратів, коли споживають їжу та напої з надмірним, або навпаки занизьким вмістом вуглеводів.
Також важливо, щоб продукти, включені до меню, були природньо багаті на поживні речовини та мали низький вміст некорисних жирів та помірну калорійність.
Основними компонентами є овочі та зелень, фрукти та ягоди, горіхи і насіння, цільні зерна й бобові, помірна кількість нежирної білкової їжі (риби, яєць, птиці та молочних продуктів).
Насправді подібна модель харчування є основою індивідуального плану як людей з діабетом, так і людей без цього захворювання.
🟠 ЧОМУ ПОТРІБЕН ПЛАН ХАРЧУВАННЯ
Він допомагає контролювати рівень цукру в крові, вагу та фактори ризику серцевих захворювань, такі як високий кров’яний тиск і високий рівень холестерину та тригліцеридів у крові.
При споживанні зайвих калорій та вуглеводів, рівень цукру в крові підвищується. Якщо такий високий рівень (гіперглікемія) зберігається протягом тривалого часу, він призводить до довгострокових ускладнень, таких як пошкодження нервів, нирок, серця, порушення кровообігу та погіршення зору.
Щоб підтримувати рівень цукру в крові в безпечному діапазоні, потрібно вибирати здорову їжу та стежити за харчовими звичками.
Для більшості людей з діабетом 2 типу втрата ваги, крім інших переваг для здоров’я, полегшує контроль рівня цукру в крові. Якщо потрібно схуднути, план здорового харчування забезпечує добре організований спосіб для безпечного досягнення цієї мети.
🟠 ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ДІЄТА
Дієта для людей, які живуть з діабетом, заснована на здоровому харчуванні у визначений час. Регулярний прийом їжі допомагає краще використовувати інсулін, який організм виробляє або отримує завдяки ін’єкціям.
Оптимальний план харчування на основі цілей для здоров’я, смаків, традицій та способу життя допомагає скласти дієтолог. Також велику роль грають і харчові звички. Зокрема, вибір розміру порції, який відповідає потребам та рівню активності конкретної людини.
🟠 РЕКОМЕНДОВАНІ ПРОДУКТИ
Вибирайте здорові вуглеводи, продукти, багаті клітковиною, рибу та «корисні» жири.
🔸 Здорові вуглеводи. Під час травлення цукри (прості вуглеводи) і крохмаль (комплексний вуглевод) розщеплюються на глюкозу, що потрапляє в кров. Комплексні вуглеводи засвоюються довше і не спричиняють різкий стрибок цукру в крові. Зосередьтеся на здорових вуглеводах, таких як овочі, зелень, ягоди, фрукти, цільнозернові продукти, горіхи, бобові (квасоля і горох), нежирні молочні продукти. Уникайте менш здорових вуглеводів, серед яких ультраоброблена їжа або напої з додаванням жирів, цукру та солі.
🔸 Продукти, багаті клітковиною. Харчові волокна включають ті частини рослинної їжі, які організм не може перетравити або засвоїти. Клітковина сповільнює процес перетравлення їжі та допомагає контролювати рівень цукру в крові. Серед продуктів з високим вмістом клітковини – овочі, фрукти, горіхи, бобові (квасоля і горох), цільні зерна.
🔸 Риба. Оселедець, лосось, скумбрія, тунець і сардини багаті Омега-3 жирними кислотами. Ці Омега-3 допомагають запобігти хворобам серця і судин, сприяють збереженню зору та контролю запалення. Їжте корисну для серця рибу принаймні двічі на тиждень по 200 г. Уникайте копченої та надто солоної риби.
🔸 «Корисні» жири. Продукти, що містять мононенасичені та поліненасичені жири, допомагають знизити рівень холестерину. До них належать авокадо, горіхи, оливкова, лляна та горіхова олії. Але не перестарайтеся, адже всі олії постачають багато калорій.
🟠 ПРОДУКТИ, ЯКИХ СЛІД УНИКАТИ
Діабет збільшує ризик серцево-судинних захворювань та інсульту через прогресуюче погіршення кровообігу в артеріях. Наступні продукти можуть збільшувати ризик ураження судин та серця:
🔸 Насичені жири. Уникайте молочних продуктів з високим вмістом жиру (наприклад, великої кількості вершкового масла), а також значної кількості сала та надмірної кількості білків тваринного походження, таких як яловичина, сосиски, ковбаси та бекон. Обмежте вживання кокосової та пальмової олії.
🔸 Транс жири. Вони містяться в оброблених продуктах, кондитерських та хлібобулочних виробах і в маргарині.
🔸 Сіль. Споживайте до 5 г солі на день. Скоротіть її вживання до 3 г, якщо у вас високий кров’яний тиск. Пам’ятайте, що багато солі містять оброблені продукти: хліб, вироби з м’яса (ковбаса, сосиски тощо), твердий сир, консерви, готові соуси.
🟠 СТВОРЕННЯ ПЛАНУ ХАРЧУВАННЯ
Плануючи харчування, потрібно враховувати вагу і рівень активності кожної людини. Ось кілька методів, які можна використовувати поодинці чи в комбінації, для складення плану здорового харчування.
Метод тарілки
Цей простий метод рекомендований більшістю професійних асоціацій та спрямований на споживання більшої кількості овочів.
1) Наповніть половину тарілки некрохмалистими овочами, такими як огірки, капуста морква та помідори, додайте до них зелені.
2) Заповніть чверть вашої тарілки нежирним білком, таким як несолоний оселедець, нежирна свинина або курка.
3) Заповніть останню чверть вуглеводами, наприклад гречкою або бобовими, як зелений горошок.
4) Включіть до меню «корисні» жири, наприклад горіхи або авокадо, у невеликих кількостях.
5) Додайте порцію фруктів чи ягід або молочних продуктів і напій (вода, несолодкий чай або кава).
🔸Підрахунок вуглеводів
Оскільки вуглеводи розщеплюються на цукор, вони мають найбільший вплив на рівень глюкози в крові. Для контролю цукру потрібно стежити за кількістю вуглеводів у кожному прийомі їжі, а отже, вміти цю кількість визначати. Потім можна відповідно скоригувати дозу інсуліну.
Одне з завдань дієтолога — навчити вимірювати порції їжі та бути освіченим читачем етикеток на харчових продуктах, звертати особливу увагу на розмір порції та вміст вуглеводів.
🔸Списки продуктів
Дієтолог може допомогти скласти списки конкретних продуктів та їх порцій по категоріях вуглеводи, білки та жири, які можна вибирати для прийомів їжі. В одній категорії продукти мають приблизно однакову кількість вуглеводів, білків чи жирів. Також враховується калорійність і вплив на рівень цукру в крові.
🔸Глікемічний індекс
Деякі люди, які живуть з діабетом, використовують глікемічний індекс для вибору продуктів, особливо вуглеводів. Цей метод ранжує продукти, що містять вуглеводи, на основі їх впливу на рівень цукру в крові.
🟠 РЕЗУЛЬТАТИ ХАРЧУВАННЯ ВІДПОВІДНО ДО ПЛАНУ
Дотримання плану здорового харчування — найкращий спосіб контролювати рівень цукру в крові під контролем і запобігати ускладненням діабету. Якщо потрібно схуднути, план можна пристосувати до своїх конкретних цілей.
Окрім контролю діабету, здорове харчування також має інші переваги. Оскільки ця модель харчування передбачає споживання достатньої кількості фруктів, овочів і клітковини. Прихильність такій моделі знижує ризик серцево-судинних захворювань і деяких видів раку. А вживання молочних продуктів із низьким вмістом жиру зменшує ризик зниження кісткової маси в довгостроковій перспективі.
При діабеті важливо співпрацювати зі своїм лікарем і дієтологом, щоб створити план харчування, який найкраще підходить саме вам. Він має включати різноманітні здорові продукти, стабільну кількість вуглеводів у щоденному харчуванні, контроль розміру порцій та кількості вуглеводів у них.
Ефективність від дотримання індивідуального плану харчування зростає завдяки запровадженню здорових харчових звичок та стабільного розкладу прийомів їжі. Натомість, слід уникати значних відхилень від такого плану. Це може провокувати значні коливання рівнів цукру у крові та провокувати появу небезпечних ускладнень.
В заключенні хочу вкотре підкреслити, що не існує шаблонної дієти, яка була б ефективною для всіх. Особливо це стосується людей, які живуть із цукровим діабетом. Це твердження ще більш справедливе до дієти №9 по Пєвзнєру, яка вочевидь не може призначатись замість індивідуального плану харчування.
Array
(
  [ID] => 1296
  [id] => 1296
  [title] => Союз-3
  [filename] => soyuz-3-2.jpg
  [filesize] => 23340
  [url] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
  [link] => https://medpotreb.org/soyuz-3-5/
  [alt] => 
  [author] => 1
  [description] => 
  [caption] => 
  [name] => soyuz-3-5
  [status] => inherit
  [uploaded_to] => 0
  [date] => 2024-02-18 19:50:40
  [modified] => 2024-02-18 19:50:40
  [menu_order] => 0
  [mime_type] => image/jpeg
  [type] => image
  [subtype] => jpeg
  [icon] => https://medpotreb.org/wp-includes/images/media/default.png
  [width] => 250
  [height] => 184
  [sizes] => Array
    (
      [thumbnail] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-150x150.jpg
      [thumbnail-width] => 150
      [thumbnail-height] => 150
      [medium] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium-width] => 250
      [medium-height] => 184
      [medium_large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium_large-width] => 250
      [medium_large-height] => 184
      [large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [large-width] => 250
      [large-height] => 184
      [1536x1536] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [1536x1536-width] => 250
      [1536x1536-height] => 184
      [2048x2048] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [2048x2048-width] => 250
      [2048x2048-height] => 184
      [article-box-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-box-1-width] => 250
      [article-box-1-height] => 184
      [article-big-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-big-1-width] => 250
      [article-big-1-height] => 184
      [single-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [single-1-width] => 250
      [single-1-height] => 184
      [author-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-85x152.jpg
      [author-1-width] => 85
      [author-1-height] => 152
      [banner-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-1-width] => 250
      [banner-1-height] => 184
      [banner-2] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-2-width] => 250
      [banner-2-height] => 184
      [banner-3] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-3-width] => 250
      [banner-3-height] => 184
      [useful-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-100x100.jpg
      [useful-1-width] => 100
      [useful-1-height] => 100
    )

)