Чи можуть електронні сигарети допомогти людям кинути палити, і чи мають вони якісь небажані ефекти при використанні з цією метою?

24.01.2024
Союз споживачів медичної продукції
Чи можуть електронні сигарети допомогти людям кинути палити, і чи мають вони якісь небажані ефекти при використанні з цією метою?

Нещодавно у Кокранівській базі даних був опублікований систематичний огляд «Електронні сигарети для відмови від куріння».

Основними цілями огляду було вивчити безпеку, переносимість та ефективність використання електронних сигарет, щоб допомогти людям, які курять тютюн, досягти довгострокового утримання від куріння порівняно з безнікотиновими електронними сигаретами, іншими методами відмови від куріння та без лікування.

В огляд авторами було включено 88 завершених досліджень (10 нових), що представляють 27 235 учасників, з яких 47 досліджень були рандомізованими контрольованими дослідженнями (РКД). З включених досліджень оцінено десять (усі, крім одного, що внесли свій внесок у основні порівняння) з низьким ризиком упередженості в цілому, 58 з високим ризиком загалом (включаючи всі нерандомізовані дослідження), а решта – з неясним ризиком.

 

 

 

Автори огляду:

Нікола Ліндсон, Айлса Р. Батлер, Анніка Теодулу, Рахна Бег, Джонатан Лівінгстон-Бенкс – Департамент наук про здоров’я первинної медичної допомоги Наффілда, Оксфордський університет, Оксфорд, Великобританія;

Хейден МакРоббі – Національний дослідницький центр наркотиків та алкоголю, Університет Нового Південного Уельсу, Сідней, Австралія;

Кріс Буллен – Національний інститут інновацій у сфері охорони здоров’я, Оклендський університет, Окленд, Нова Зеландія;

Петер Гаєк – Інститут профілактичної медицини Вольфсона, Бартс і Лондонська школа медицини та стоматології, Лондонський університет королеви Марії, Лондон, Великобританія;

Кейтлін Нотлі – Медична школа Норвіча, Університет Східної Англії, Норвіч, Великобританія;

Ненсі Ріготті – Центр дослідження та лікування тютюну, Департамент медицини, Массачусетська лікарня загального профілю та Гарвардська медична школа, Бостон, США;

Тарі Тернер – Кокрейн Австралія, Школа громадського здоров’я та профілактичної медицини, Університет Монаша, Мельбурн, Австралія;

Том Морріс – Кафедра наук про здоров’я населення, Університет Лестера, Лестер, Великобританія;

Джеймі Гартманн-Бойс – Департамент зміцнення здоров’я та політики, Массачусетський університет, Амхерст, США.

 

Що таке електронні сигарети?

Електронні сигарети (електронні сигарети) – це портативні пристрої, які працюють шляхом нагрівання рідини, яка зазвичай містить нікотин та ароматизатори. Електронні сигарети дозволяють користувачам вдихати нікотин у парі, а не курити. Оскільки електронні сигарети не спалюють тютюн, вони не піддають користувачів впливу тих самих рівнів хімічних речовин, які можуть викликати захворювання у людей, які курять звичайні сигарети.

Використання електронної сигарети широко відоме як «вейпінг». Багато людей використовують електронні сигарети, щоб кинути палити тютюн. У цьому огляді автори зосередились насамперед на електронних сигаретах, що містять нікотин.

Чому був зроблений цей Кокранівський огляд

Відмова від куріння знижує ризик розвитку раку, інфарктів і багатьох інших захворювань. Багатьом людям важко кинути палити. Автори хотіли з’ясувати, чи може використання електронних сигарет допомогти людям кинути палити, і чи відчувають люди, які використовують їх для цієї мети, якісь небажані наслідки.

Що було зроблено?

Був здійснений пошук досліджень, у яких розглядалось використання електронних сигарет для відмови від куріння.

Автори шукали рандомізовані контрольовані дослідження, в яких лікування, яке отримували люди, вирішувалося випадковим чином. Цей вид дослідження зазвичай дає найбільш достовірні докази про ефект лікування. Автори також шукали дослідження, в яких кожен отримував лікування електронними сигаретами. В огляд також включили дослідження, які давали курцям електронні сигарети та контролювали їхнє здоров’я, навіть якщо не було рандомізованої групи, оскільки такі дослідження можуть сприяти розумінню впливу використання електронних сигарет на здоров’я.

Метою огляду було дізнатися:

 • скільки людей кинули палити мінімум на півроку;
 • скільки людей мали небажані ефекти, повідомлялося принаймні через тиждень використання.

 

Дата пошуку

до 1 лютого 2023 року – у Спеціалізованому реєстрі Кокранівської групи з питань тютюнової залежності;

до 1 липня 2023 року – у Кокранівському центральному реєстрі контрольованих досліджень (CENTRAL), MEDLINE, Embase та PsycINFO. Також автори перевірили посилання та зв’язалися з авторами досліджень.

Що було знайдено

Автори знайшли 88 досліджень, в яких взяли участь 27 235 дорослих, які курили. У дослідженнях порівнювали електронні сигарети з:

 • нікотинозамісна терапія, наприклад, пластирі або жуйки;
 • вареніклін (ліки, що допомагає людям кинути палити);
 • електронні сигарети без нікотину;
 • нагрівання тютюну (вироби, призначені для нагрівання тютюну до достатньо високої температури, щоб вивільнити пару, не спалюючи його та не утворюючи диму; вони відрізняються від електронних сигарет тим, що нагрівають тютюновий лист/лист, а не рідину);
 • інші типи нікотиновмісних електронних сигарет (наприклад, под-пристрої, новіші пристрої);
 • поведінкова підтримка, така як поради або консультування; або
 • немає підтримки відмови від куріння.

Найбільше досліджень було проведено у США (38 досліджень), Великій Британії (19) та Італії (9).

Які результати огляду?

Люди частіше кидають палити принаймні на шість місяців, використовуючи нікотинові електронні сигарети, ніж використовуючи нікотинозамісну терапію (7 досліджень, 2544 особи) або електронні сигарети без нікотину (6 досліджень, 1613 осіб).

Електронні сигарети з нікотином можуть допомогти більшій кількості людей кинути палити, ніж відсутність підтримки або поведінкової підтримки (9 досліджень, 5024 людини).

На кожні 100 людей, які використовують нікотинові електронні сигарети для відмови від куріння, від 8 до 10 можуть успішно припинити, порівняно з лише 6 зі 100 людей, які використовують нікотинозамісну терапію, 7 зі 100 використовують електронні сигарети без нікотину, або 4 зі 100 людей, які не мають підтримки чи лише поведінкової підтримки.

Автори не впевнені, чи є різниця між тим, скільки небажаних ефектів виникає при використанні нікотинових електронних сигарет у порівнянні з нікотинозамісною терапією, без підтримки або лише поведінкової підтримки. Були деякі докази того, що несерйозні небажані ефекти частіше зустрічалися в групах, які отримували електронні сигарети з нікотином, порівняно з відсутністю підтримки або лише поведінкової підтримки. Про низьку кількість небажаних ефектів, включаючи серйозні небажані ефекти, повідомлялося в дослідженнях, які порівнювали нікотинові електронні сигарети з нікотинозамісною терапією. Ймовірно, немає різниці в тому, скільки несерйозних небажаних ефектів виникає у людей, які використовують нікотинові електронні сигарети, порівняно з електронними сигаретами без нікотину.

Небажаними ефектами, про які найчастіше повідомлялося при використанні електронних сигарет з нікотином, були подразнення горла або ротової порожнини, головний біль, кашель і погане самопочуття. Вони виявилися схожими на ті, які люди відчувають під час використання нікотинозамісною терапією. Ці ефекти з часом зменшувалися, оскільки люди продовжували використовувати нікотинові електронні сигарети.

Наскільки достовірні результати?

Результати цього огляду ґрунтуються на кількох дослідженнях для більшості результатів, а для деяких результатів дані сильно варіювалися.

Автори знайшли докази того, що нікотинові електронні сигарети допомагають більшій кількості людей кинути палити, ніж нікотинозамісна терапія. Нікотинові електронні сигарети, ймовірно, допомагають більшій кількості людей кинути палити, ніж електронні сигарети без нікотину, але все ще необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити це.

Дослідження, які порівнювали електронні сигарети з поведінковою підтримкою або без неї, також показали вищий рівень відмови від куріння у людей, які використовують нікотинові електронні сигарети, але надають менш певні дані через проблеми з дизайном дослідження.

Більшість результатів огляду щодо небажаних ефектів можуть змінитися, коли з’явиться більше доказів.

Ключові меседжі

Нікотинові електронні сигарети можуть допомогти людям кинути палити як мінімум на півроку. Дані показують, що вони працюють краще, ніж нікотинозамісна терапія, і, ймовірно, краще, ніж електронні сигарети без нікотину.

Вони можуть працювати краще, ніж відсутність підтримки або лише поведінкова підтримка, і вони можуть не бути пов’язані з серйозними небажаними наслідками.

Однак, як стверджують автори, все ще потрібно більше доказів, особливо про вплив нових типів електронних сигарет, які мають кращу доставку нікотину, ніж старі типи електронних сигарет, оскільки краща доставка нікотину може допомогти більшій кількості людей кинути палити.

Array
(
  [ID] => 1296
  [id] => 1296
  [title] => Союз-3
  [filename] => soyuz-3-2.jpg
  [filesize] => 23340
  [url] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
  [link] => https://medpotreb.org/soyuz-3-5/
  [alt] => 
  [author] => 1
  [description] => 
  [caption] => 
  [name] => soyuz-3-5
  [status] => inherit
  [uploaded_to] => 0
  [date] => 2024-02-18 19:50:40
  [modified] => 2024-02-18 19:50:40
  [menu_order] => 0
  [mime_type] => image/jpeg
  [type] => image
  [subtype] => jpeg
  [icon] => https://medpotreb.org/wp-includes/images/media/default.png
  [width] => 250
  [height] => 184
  [sizes] => Array
    (
      [thumbnail] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-150x150.jpg
      [thumbnail-width] => 150
      [thumbnail-height] => 150
      [medium] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium-width] => 250
      [medium-height] => 184
      [medium_large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [medium_large-width] => 250
      [medium_large-height] => 184
      [large] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [large-width] => 250
      [large-height] => 184
      [1536x1536] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [1536x1536-width] => 250
      [1536x1536-height] => 184
      [2048x2048] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [2048x2048-width] => 250
      [2048x2048-height] => 184
      [article-box-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-box-1-width] => 250
      [article-box-1-height] => 184
      [article-big-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [article-big-1-width] => 250
      [article-big-1-height] => 184
      [single-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [single-1-width] => 250
      [single-1-height] => 184
      [author-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-85x152.jpg
      [author-1-width] => 85
      [author-1-height] => 152
      [banner-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-1-width] => 250
      [banner-1-height] => 184
      [banner-2] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-2-width] => 250
      [banner-2-height] => 184
      [banner-3] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2.jpg
      [banner-3-width] => 250
      [banner-3-height] => 184
      [useful-1] => https://medpotreb.org/wp-content/uploads/2024/02/soyuz-3-2-100x100.jpg
      [useful-1-width] => 100
      [useful-1-height] => 100
    )

)