Дослідження: Постоподібна дієта знижує ризики захворювань та зменшує біологічний вік людини
Цикли дієти, яка імітує голодування, можуть зменшити ознаки старіння імунної системи, а також резистентність до інсуліну та жиру у печінці у людей, що призводить до зниження біологічного віку, згідно з новим дослідженням Школи геронтології Університету Леонарда Девіса Південної Каліфорнії.
Дослідження, опубліковане в Nature Communications 20 лютого, доповнює сукупність доказів, що підтверджують сприятливий впливдієти, що імітує голодування (FMD).
FMD — це п’ятиденна дієта з високим вмістом ненасичених жирів і низьким вмістом калорій, білків і вуглеводів, яка розроблена для імітації ефекту голодування лише на воді, водночас забезпечуючи необхідні поживні речовини та значно полегшуючи людям завершення голодування. Дієта була розроблена лабораторією професора школи Університету Леонарда Девіса Південної Каліфорнії Вальтера Лонго, старшого автора нового дослідження.
«Це перше дослідження, яке показує, що втручання на основі харчових продуктів, яке не вимагає хронічних змін у харчуванні чи інших змінах способу життя, може зробити людей біологічно молодшими, ґрунтуючись як на змінах факторів ризику старіння та захворювань, так і на основі валідованого методу, розробленого групою Левіна для оцінки біологічного віку», — сказав Лонго.
Попередні дослідження під керівництвом Лонго показали, що короткі періодичні цикли FMD пов’язані з цілим рядом корисних ефектів. Вони можуть:
– Сприяюти регенерації стовбурових клітин
– Зменшити побічні ефекти хіміотерапії
– Зменшити ознаки деменції у мишей
Крім того, цикли FMD можуть знизити фактори ризику раку, діабету, хвороб серця та інших вікових захворювань у людей.
Лабораторія Лонго раніше також показала, що один або два цикли FMD протягом п’яти днів на місяць збільшують тривалість здоров’я та життя мишей, які дотримувалися нормальної або західної дієти, але вплив FMD на старіння та біологічний вік, жир у печінці та старіння імунної системи у людей досі був невідомий.
Нижчий ризик захворювань і змоложення клітин
У дослідженні було проаналізовано вплив дієти у двох популяціях клінічних випробувань, у кожній з яких брали участь чоловіки та жінки віком від 18 до 70 років. Пацієнти, які були рандомізовані на дієту, що імітує голодування, проходили 3-4 місячні цикли, дотримуючись FMD протягом 5 днів, потім дотримувалися звичайної дієти протягом 25 днів.
FMD складається з рослинних супів, енергетичних батончиків, енергетичних напоїв, чіпсових закусок і чаю, порційних протягом 5 днів, а також добавки, що забезпечують високий рівень мінералів, вітамінів і незамінних жирних кислот. Пацієнтам у контрольних групах було запропоновано дотримуватися або нормальної, або середземноморської дієти.
Аналіз зразків крові учасників дослідження показав, що пацієнти в групі FMD мали нижчі фактори ризику діабету, включаючи меншу резистентність до інсуліну та нижчі результати HbA1c (глікованого гемоглобіну). Магнітно-резонансна томографія також виявила зменшення абдомінального жиру, а також жиру в печінці, покращення, пов’язане зі зниженням ризику метаболічного синдрому. Крім того, виявилося, що цикли FMD збільшують співвідношення лімфоїдних і мієлоїдних речовин — показник більш молодої імунної системи.
Подальший статистичний аналіз результатів обох клінічних досліджень показав, що учасники FMD зменшили свій біологічний вік — показник того, наскільки добре функціонують клітини та тканини людини, на відміну від хронологічного віку — в середньому на 2,5 роки.
“Це дослідження вперше показує докази біологічного зниження віку з двох різних клінічних випробувань, що супроводжуються доказами омолодження метаболічної та імунної функції”, – сказав Лонго.
Дослідження, проведене першими авторами Себастьяном Брандхорстом, доцентом-дослідником Університету Леонарда Девіса Південної Каліфорнії, і Морганом Е. Левіном, головним дослідником-засновником Altos Labs і випускником доктора філософії Університету Леонарда Девіса Південної Каліфорнії, надає більше підтримки потенціалу FMD як короткострокового періодичного, досяжного дієтичного втручання, яке може допомогти людям зменшити ризик захворювання та покращити своє здоров’я без значних змін у способі життя, – сказав Лонго.
«Хоча багато лікарів вже рекомендують ящур у Сполучених Штатах та Європі, ці результати повинні спонукати набагато більше медичних працівників рекомендувати цикли FMD пацієнтам з вищим, ніж бажано, рівнем факторів ризику захворювання, а також загальній популяції, яка може бути зацікавлена у підвищенні функції та молодшому віці», — сказав Лонго.
За матеріалами Nature Communications