Пане міністр, може не тим займаємось? – лист міністру охорони здоров’я

Міністру охорони здоров’я України
Ляшку В.К.
Копія: Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Шановний Вікторе Кириловичу!
Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення стурбований черговим підняттям теми стосовно розмежування аптек та відстані між ними, що викликало бурхливу реакцію різних груп споживачів. Ініціатори цього «покращення» мотивуються тим, що такі обмеження принесуть позитивні наслідки для покращення обслуговування громадян та пожвавить ринкову конкуренцію.
Очевидно, що це імітація бурхливої діяльності з примарною користю для споживачів. Проте на цій примарі можна покошмарити середній бізнес. Питання пішохідної доступності аптек пережовується років з 20! Мабуть ініціатори міряння метрів між аптеками не змогли вигадати іншого, як проявити свою «турботу» за українців.
З початком відкритої військової агресії проти нашої країни розпочався досить нестабільний час для всіх верств населення, що потребує нагального вирішення важливіших і очевидних потреби громадян у фармацевтичному секторі, ніж впровадження популістичних наративів точкового «покращення умов життя» споживачам.
Невирішеними залишаються основні принципи медикаментозного забезпечення населення лікарськими засобами:
- ефективність, безпечність і якість ліків – щоб препарати не тільки відповідали своєму складу (інколи сумнівному і невивченому), але й мали здатність лікувати;
- рівний доступ населення до основних препаратів при їх помірній вартості та раціональне застосування ліків, тобто створення умов для того, щоб лікарі призначали, а пацієнти застосовували препарати відповідно до клінічних показань за оптимальною вартістю.
Не секрет, що на вартість ліків впливає і корупційна складова регуляторів фармацевтичного сектору, зокрема у питаннях державної реєстрації лікарських засобів, отримання різних погоджень, у т.ч. підтвердження GMP тощо – ми звертались до Вас, як міністра, неодноразово. Фактично під «дахом» МОЗ підзаконними актами був спаплюжений Закон України, який мав на меті розсекретити інформацію про результати доклінічного вивчення та клінічних випробувань усіх лікарських засобів. У МОЗі з порушенням Закону зробили такий наказ, щоб ні споживачі ні фахівці не володіли результатами випробувань препаратів. Міряння метражу між аптеками ще додасть до вартості медикаментів і медичних виробів.
Варто зазначити, що за роки незалежності України сфера захисту прав споживачів формувалась на основні принципів функціонування бізнесу задля вдоволення потреб саме споживача: магазин у дворі, аптека коло дому, лікарня на районі тощо.
Зрозуміло, що кожен підприємець в перегонах «за споживачем» ставить на меті свій подальший розвиток. Проте незважаючи на конкуренцію між аптеками, право особистого вибору де і що купувати залишається за споживачем.
Учасники Союзу споживачів вважають, що всі сфери життєдіяльності потребують від влади стабільної прозорої дерегуляції процесів, а кожна зміна має бути в комплексному функціонуванню, і не мати фрагментарного вірніше – хаотичного підходу та корупційних складових, зокрема, щодо вирахування метражів між аптеками та отримання «позитивних» рішень за дозволену відстань між ними.
Для громадян важливо отримати доступні ціни та право обирати на власний розсуд якісні та необхідні ліки, в тому числі за програмою реімбурсації та для паліативної допомоги.
Обмеження у виборі місць відкриття аптек, призведе лише до: зниження доступності маломобільних груп населення, що потребують паліативної допомоги; зменшення кількості аптек «коло дому», а обмежуюча відстань при розташуванні аптек призведе до домінування певних аптечних закладів над іншими; а також корупційних проявів при вирахуванні дистанції між аптеками та відкритої конкуренції між підприємцями, підвищення цін на орендовані приміщення для розміщення аптеки. І все це не на користь споживачів – виникне різке зростання цін на препарати та монополізація ринку комерційної нерухомості.
Такі «покращення» не сприяють зміцненню взаємодії та не знаходять підтримки серед споживачів. Натомість Союз споживачів медичної продукції виступає за розширення доступності до життєвонеобхідної паліативної допомоги, за впровадження належної аптечної практики, розширення спектру фармпослуг, надання в аптеках нових сервісів та безперервний розвиток медичних працівників.
Впевнений, в ЗСУ ініціатори “покращення” будуть кориснішими для держави і громадян.
З повагою
Голова правління
офіцер ЗСУ Владислав ОНИЩЕНКО